Odmietam žiť so strachom a konať zo strachu

Odmietam žiť so strachom a konať zo strachu

Potrebujem to vysloviť … – Robím pre seba rozhodnutie, že odmietam žiť so strachom a konať zo strachu – 

Tento text som mala pripravený už včera, lebo táto téma sa mi otvárala už niekoľko dní, či už mne osobne alebo v našich ženských kruhoch. A po včerajšej udalosti v našej spoločnosti – streľbe a vražde dvoch nevinných ľudí, sa táto téma úplne tlačí na povrch. A možno je to aj tvoja téma … strach, obavy z budúcnosti, strach o bezpečnosť, strach o svoje deti v tomto svete, strach z odmietnutia …

Dáva mi to silu, vysloviť to, deklarovať to znovu pre seba, že si nevyberám žiť v strachu.

Neznamená to, že strach potláčam, že ho ignorujem či vytesňujem, ale robím v sebe vedomé rozhodnutie o tom, ako si vyberám reagovať na to, čo sa deje okolo mňa. Nedovolím strachu, aby ma riadil, nahlodával moje srdce a oslaboval moju energiu. Rozhodnutie, ako sa k niečomu postavím, je prvým krokom. Potom sa začína reálna práca so strachom, ktorá prebieha hlavne vo vnútri.

Ďalší krok je, naučiť sa reálne v sebe vnútorne pracovať so strachom, s akýmkoľvek strachom. Pretože najväčšia časť strachu sa odohráva v tebe, v tvojej mysli a emóciách, nie okolo teba. Sú to tvoje interné scenáre a predstavy strachu, cez ktoré sa potom pozeráš na svet, ľudí okolo teba a tvoje možnosti a ďalšie kroky v živote.

Strach je paradox … na jednej strane cítiť strach je súčasťou nášho života a jeho prekonanie nás posilňuje, ale na druhej strane môže byť strach toxický a zväzujúci. A to, aký vplyv na teba strach bude mať, rozhodneš ty! A v tom je tvoja sila.

Práca so strachom si vyžaduje aj prácu na sebe. To znamená, že na strach, ktorý zasahuje tvoje celé bytie, tvoje srdce, tvoju dôveru alebo bezpečnosť, nevyriešiš 5 rýchlymi krokmi. Chce to prácu na sebe a so svojou energiou, chce to pochopiť, ako funguje tvoja myseľ, emócie a ako si vieš vedome zvoliť svoje postoje a postupne praktizovaním vkročiš do odvahy a čeliš svojim strachom. Dá sa to, je možné čeliť svojim strachom a nedať sa strachom paralyzovať … o niečo z toho sa podelím aj tu.

Už dlhé roky sa venujem téme strachu a pomáham ľuďom prekonávať strachy, výzvy a limitácie, preto som napísala o tom v roku 2017 aj knihu Končím so strachom a žijem odvážne. Prečítaj si ju prosím ťa alebo sa k nej vráť, môžeš tam nájsť veľa poznania a nástrojov, ktoré ti pomôžu a začneš tak čeliť svojim strachom. Je to tu pre teba, táto kniha, siahni po nej. 

Nepestuj v sebe strach z niečoho, čo nevieš ovplyvniť

V našej spoločnosti sa dejú rôzne veci, udalosti alebo hrozby toho, čo sa môže stať. V tejto fáze je to súčasťou nášho života a bolo to tak aj v minulosti a určite to ešte bude. Niekedy sú v živote a v spoločnosti lepšie, inokedy horšie obdobia.

Nech sa okolo nás deje čokoľvek, zastav sa teraz na chvíľu a dovoľ si vstúpiť do svojho srdca, do svojho stredu a prepojiť sa s vďačnosťou za to, čo teraz práve máš, čo teraz môžeš. Dovoľ si na chvíľu odpojiť od toho vonku a byť v sebe.

Nedá sa žiť plný život, ak sme zviazaný strachom. Ak nie je v naších silách, teraz niečo ovplyvniť, nemáme na to dosah, tak to potrebujeme pustiť. Nevieš všetko kontrolovať, je to nemôžné v tomto svete.

Samozrejme, buďme obozretní a opatrní, vzdelávajme a informujme sa o tom, aby sme v sebe posilnili pocit väčšieho bezpečia a vnútornej sily. Podporujme sa a stojme jeden vedľa druhého.

Avšak, žiť neustále so strachom v srdci, je ako nosiť 24 hodín ten najtesnejší korzet, ktorý ťa zťahuje, nevieš dýchať, poriadne jesť, hýbať sa ani spať. Je to otupujúce, obmedzuje ťa to a škodí to aj tvojmu zdraviu. Korzet môžeme na sebe mať len na chvíľu, ale kto by ho chcel nosiť celý deň? Nikto.

A so strachom je to ako s korzetom. Nenos ho v sebe dlho, zlož ho. Môžeš. Ty rozhoduješ. Čo možno potrebuješ, je cesta a proces práce so strachom, ako tento korzet zložiť. Ja osobne ťa tým viem previesť tu >>

Naučila som sa, že v živote to nie je o tom, čo sa ti deje alebo čo sa deje okolo teba, ale ako ty na to zareaguješ. Pretože to, čo sa deje okolo teba, správanie a slová ľudí, nevieš kontrolovať. Jediné, čo vieš kontrolovať, je tvoja vlastná reakcia, energia, postoje, myšlienky, emócie a to, čo ty urobíš. Nedá sa žiť s tým, čo ak …. to je nekonečný príbeh možností, čo všetko by sa mohlo stať a čo všetko by nevyšlo. Lepšie sa ti bude žiť, viac vytvoriš, ak sa budeš sústrediť na to, čo vieš ovplyvniť. Prebúdzaj v sebe odvahu, vnútornú silu a dobrý pocit, to je najlepšia ochrana.

Strach nič nerieši, je signálom

Opakované alebo dlhodobé sústredenie svojej pozornosti a energie na myšlienky alebo na emócie strachu, nič v konečnom dôsledku nevyrieši ani neposunie vpred. Strach je deštruktívna energia, ak ho pozveš do svojho života ako stáleho hosťa.

Pochopiť strach, prečo ho cítime, ako v nás vzniká a ako funguje, je kľúčové na jeho prekonanie. Strach je signálom a komunikátorom, nie zdrojom riešení alebo nebodaj smerovania.

 • Keď cítiš strach, je to signál, že zažívaš niečo alebo čelíš niečomu, čo nevieš kontrolovať a ovplyvniť. Posúva to tvoju myseľ a emócie do priestoru, ktorý nepoznaš, tak sa cítiš neisto. Táto neistota môže v tebe prebudiť aj pocit bezbrannosti či bezmocnosti, čo umocňuje strach alebo spúšťa aj hnev.
 • Strach ti môže komunikovať a poukazovať na tvoju hlbšiu bolesť, zranenie alebo traumu, ktoré potrebuješ liečiť a pustiť. Toto je dlhší proces.
 • Strach sa objavuje aj vtedy, keď ideš prekročiť zónu komfortu, robiť niečo, čo je pre teba nové, čo si ešte nezažila. Strach je mechanizmus tvojej mysle, ktorý ťa chce “ochrániť” pred tým niečím novým, lebo to ešte nepozná.

Z pozície strachu nenájdeš správne riešenia alebo cestu vpred. Ak môžeš, nekonaj nerob rozhodnutia zo strachu, nehodnoť seba v strachu, ale skús sa najskôr ukľudniť, uzemniť, sprítomniť a zvýšiť svoju vibráciu. Až potom, keď sa budeš kúsok lepšie cítiš, začni robiť voľby a rozhodnutia.

Prečo láska a dôvera sú silnejšie ako strach

Strach prináša len viac strachu a neistoty. Strach ťa postupne izoluje, spochybňuje a vnútorne oslabuje, ak ho v sebe necháš rásť a nebudeš s ním pracovať a prekonávať ho. Strach, ktorý v sebe necháš alebo ho ignoruješ, je najväčším požieračom tvojej energie a vrahom tvojich snov, túžob a vzťahov.

Nedovoľ strachu, aby bol väčší, ako si ty, aby vstúpil a usídlil sa v tvojom srdci, lebo ťa bude rozoberať zvnútra. Aj keď cítiš strach, skús s ním pracovať a udržať si perpektívu, že ty nie si strach, ktorý cítiš. Ty nie si emócie strachu, ktoré cítiš. Ty si väčšia, ako tvoj strach. A sústreď sa na svoje srdce, na lásku vo svojom srdci, na lásku ľudí, ktorých máš v živote. Vstúp cez svoje srdce do vďačnosti za to, čo máš tu a teraz, za to môžeš, za to, že dýchaš. Strach je ako izolovaný ostrov, kdežto láska v srdci, dôvera v srdci, hojnosť v srdci a bezpečie v srdci, je nekonečná sila ako celý vesmír. Vyber si a vyživuj dobro a lásku v svojom srdci. Z lásky sa rodí odvaha. Odvaha je vlastne láska k sebe, veľký prejav sebalásky a podpory.

Podľahnúť strachu je jednoduchšie, ako za seba a svoje srdce zabojovať, to chce oveľa viac úsilia. Avšak tento boj za svoje srdce a lásku v ňom, je najdôležitejší boj, ktorý opakovane potrebujeme bojovať, lebo bojujeme za svoju slobodu a pravdivosť. A cez to srdce nájdeš znovu dôveru a nádej, cez dôveru nájdeš odvahu a potom konaj. Vyber si srdce a lásku v ňom, nech sa okolo teba deje čokoľvek, lebo to, čo si v sebe vyberieš, čo v sebe živíš, s tým aj reálne žiješ. Tam sa začína a končí tvoja sloboda. A žiť so strachom je, ako žiť vo väzení.

 
 • Pomohlo ti to? 
 • Ako túto tému vnímaš ty v tieto dni?
 • Je strach tvojou témou? 

  Aj ja cítim strach. Vždy sa objaví v nejakej novej forme. Pracujem s ním. Poviem si: “Hm, si tu, čo sa deje, na čo sa musím pozrieť a s čím idem pracovať.” Nie je to jednoduché, ale dá sa to. 

  Som s tebou. Viem, čo s človekom robí strach, ale viem aj, aké je posilňujúce a oslobodzujúce ho prekonať a že je to súčasť životnej cesty. 

  Ďakujem a posielam veľa energia, sily a láskavosti,

  Katka Zacharová 
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x