Šťastie je absolútne prijatie

Šťastie je absolútne prijatie

V posledných dňoch som veľa rozmýšľala o šťastí. Dôvodom bolo pozvanie na motivačný festival na strednom Slovensku, Ochutnávka šťastia. Mala som tam prednášku na tému Najsilnejší zdroj šťastia je v tebe.

V roku 2011 som v mojej knihe Ako dostať od života, čo chceme napísala, že šťastie je stav mysle.

Dnes by som tomu dala ešte väčší rozmer – šťastie je stav tvojho bytia. Zistila som, že nejde iba o myseľ, ale ide aj o emócie, telo, dušu, všetko v prepojení.

Za posledné týždne, mesiace, roky som zistila, že mnohí veľmi dobre vieme, čo to je myseľ, ako funguje. Vieme logicky pomenovať, čo je šťastie a niektorí z nás aj dobre vedia, čo pre nich znamená byť šťastní. Vieme akoby pochopiť, logicky si vysvetliť všetky pozitívne myšlienky, myslenie, strachy a všetko inšpirujúce, čo k nám prichádza z oblasti osobného rozvoja a transformácie. Vieme, keď nám niečo ubližuje, vieme, keď potrebujeme zmenu.

Avšak veľakrát je pre nás ťažké to aj tak naozaj cítiť a skutočne to aj žiť, doslova tým byť. Veľakrát je náročné pre nás uskutočniť reálnu zmenu, lebo to “vedieť” nestačí na to, aby sme sa dokázali vyrovnať so silnými emóciami smútku, strachu, výčitiek, podceňovania, nedôvery a ďalších.

Keď som si položila otázku, čo to skutočne znamená byť šťastný/á, vystúpili do popredia slová, ako sa pri tom cítim, keď som šťastná, tak potom niet nad čím rozmýšľať.

Šťastie je pocit nášho bytia alebo povedzme stav nášho bytia, ale my ho nevidíme, nerozmýšľame o ňom, my ho cítime.

A ak chceme cítiť šťastie, cítiť tú ľahkosť bytia, ten mier v sebe, cítiť kompletnosť so všetkým naokolo, potrebujeme uvoľniť všetky tlaky, stresy, strachy, negativitu, ktorú cítime.

A to je možné iba cez ABSOLÚTNE PRIJATIE toho,

 • kto TERAZ si
 • kde TERAZ vo svojom živote si
 • čo TERAZ máš alebo ešte nemáš.

Inak nikdy nebudeme mať skutočne pokoj a priestor na pocit šťastia.

Prečo mnohí z nás nevedia byť šťastní, aj keď majú tak veľa? Prečo všetci hľadáme v živote šťastie? Hľadáme momenty, keď je všetko OK, v harmónii, v pokoji, v mieri a je to dobré presne tak, aké to práve je?

Prečo je pre nás tak ťažké byť šťastní a žiť v mieri sami so sebou?

 • Lebo prijať samých seba a život je pre nás nesmierne náročné.
 • Lebo svoj život nežijeme tu a teraz, ale buď v budúcnosti alebo minulosti.

Príčinou je to, že väčšinu nášho času, našich momentov tu a teraz strávime buď myšlienkami a emóciami v minulosti, keď si vyčítame, čo sme neurobili správne, čo sme mali urobiť lepšie, čo sme zbabrali. Alebo sa hneváme a v sebe živíme rany, ktoré nám spôsobili iní ľudia. Nahliadame a žijeme svoju súčasnosť v minulosti, lebo nevieme iným a sebe samým odpustiť, že jednoducho sme vtedy my, aj tí druhí robili len to najlepšie, čo vieme.

Alebo väčšinu nášho času, našich momentov tu a teraz strávime v myšlienkach nad budúcnosťou o tom, ako prežijem, zvládnem to a ono. Čo ak to nevyjde, čo so mnou bude, bojím sa samoty, bojím sa smrti. Žijeme v strachu z toho, čo bude a nebude a čo sa stane, ak to a ono nastane alebo nenastane. Prípadne sa hneváme, sťažujeme, frustrujeme, prečo to, čo chceme, ešte nie je. Prečo?

Je nemožné byť šťastný/á, ak nežijeme naplno súčasný okamih, ak nie sme tu a teraz. Nie je možné byť šťastný/á, ak ABSOLÚTNE neprijmeme seba samého, život a to, kde práve teraz sme. Ak neprijmeme svoju minulosť a budúcnosť v štádiu, v ktorom je práve teraz. 

Čo je vlastne absolútne? Je možné dosiahnuť absolútno? V našej realite protikladov, ktorá je založená na polaritných skúsenostiach, je to nepravdepodobné.

Čo však je možné a čo ty môžeš urobiť, aby si mala väčšinu svojich dní šťastných a tie smutné vedela lepšie prežiť, je:

 • Žiť, čo najviac dní svojho života TU a TERAZ, v prítomnom okamihu a pozitívnou vyhliadkou, snami a túžbami do budúcnosti.
 • Prijať, mať rada a byť vďačná za to, kto si,  za to, kde si a čo máš, či nemáš, byť s tým ok.
 • Odpustiť svojej minulosti a ľuďom z minulosti, byť odvážna pri tvorení svojej budúcnosti a žiť
 •  s láskou tu a teraz
 • Oceňuj svoj progres, posun, smer, teš sa z toho, že stále kráčaš k svojim cieľom, lebo cesta je to, čo si budeš pamätať pri dosiahnutí cieľa.
 • Dovoľ a pomôž iným, aby aj oni mohli mať viac šťastných dní a to tak, že ty budeš šťastná a tým vytvoríš rovnováhu.

Čo ty na to?

Katarína Zacharová

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x