Ako negatívne presvedčenia o peniazoch sabotujú tvoj finančný úspech

Ako negatívne presvedčenia o peniazoch sabotujú tvoj finančný úspech

Keď som bola dieťa, spomínam si, že sme vždy mali peniaze na to, čo sme potrebovali, ale nie naviac alebo na extra nevyhnutné veci, nikdy som však necítila nedostatok. Pochádzam z bežnej slovenskej rodiny. Každý rok sme od siedmych rokov chodili na dovolenku na nejaké nové miesto a k moru. Celý rok rodičia na to šetrili, aby sme tam mohli cestovať. Mala som pekné oblečenie, vždy, čo jesť a aj vreckové. Mala som krásne detstvo a dostala som tie správne hodnoty. Nestarala som sa o peniaze, nikdy som necítila nedostatok, ale ani prebytok. 

A tak som dospievala s myšlienkou, že na peniazoch vlastne nezáleží, aj keď som ich chcela mať.   Sama sebe som to vysvetlila tak, že na peniazoch nezáleží, lebo hodnoty sú láska, dôvera, priateľstvo a sloboda.   A tam sa objavil môj prvý vnútorný konflikt. Ako vysokoškoláčka som chcela mať pekné oblečenie, dobrú kozmetiku, chodiť na koncerty, kávičkovať s kamoškami, cestovať a mať peniaze na to, čo chcem. A tak som od začiatku vysokej školy tvrdo pracovala a na všetko som si sama zarobila. Avšak cítila som v sebe konflikt, lebo ak som chcela mať všetko to, po čom som túžila, potrebovala som na to peniaze. A mať peniaze nebol nikdy môj sen.

Môj sen bolo vytvoriť niečo výnimočné, vidieť svet a naplno prejaviť to, kto som. 

Keďže som si myslela, že peniaze nie sú hodnotou, ktorú v živote chcem vytvárať a nie sú ani mojim cieľom, zaujala som k nim akoby neutrálny postoj – nie sú dôležité a vlastne mi na nich nezáleží. Zarábala som ich, aby som ich nemusela riešiť. Neviem, či ti to dáva zmysel, ale tak som to vtedy vnímala ja. Tiež som sa obávala, že ak by som mala viac peňazí, ako potrebujem, tak by mi mohli zničiť charakter a akoby nahlodať moje hodnoty v živote. A keď som rozmýšľala o zmysle môjho života, vedela som, že chcem robiť niečo dobré pre ľudí a byť prínosom, a peniaze do toho obrazu nezapadali.

Možno si sa v tom práve našla. Sú to myšlienky, o ktorých nahlas nehovoríme, nerozprávame sa o nich s rodičmi, sú akoby tajné, ale vo vnútri nás živia, ohraničujú naše možnosti a veľakrát podvedome vedú náš život. 

Tento môj vzťah k peniazom mi neprekážal až do momentu, kedy som začala žiť svoje poslanie a naozaj si plniť sny. Až do momentu, kedy som zatúžila zažiť a mať viac ako to, čo som si dovtedy myslela, že pre mňa možné. A môj vzťak k peniazom začal byť prekážkou. 

Už som ich nemohla ignorovať, nemohla som povedať, že nie sú dôležité, lebo na realizáciu mojich snov, som ich potrebovala. A začala som cítiť strach a stres z ich možného nedostatku. A tento vnútorný nepokoj znásobili aj moje podnikateľksé začiatky, lebo som opustila stálu prácu, bezpečie, aby som mohla naplno realizovať RealWoman a moje sny, to po čom som najviac túžila.

Zažila si to už niekedy? Pocítila si strach z toho, že nebudeš mať dosť peňazí alebo ako získaš objem peňazí, ktoré potrebuješ pre svoj sen či cieľ? Poznáš ten vnútorný pocit neistoty, kŕč zo strachu a ťaživosť na svojich pleciach?

Ak áno, tak vieš, čo som cítila.

Takýto strach cítime vtedy, keď naša túžba prekračuje hranice toho, čo z rodiny a okolia poznáme ako realizovateľné. Vtedy si naplnenie tohto sna vyžaduje, prekročiť svoj vlastný tieň a transformovať svoj vzťah k peniazom. 

Sen je vždy väčší, ako si ty. Je to podstata existencie snov, cieľov, túžov, lebo pre ich realizáciu musíš prekonať všetky svoje limitácie a posúvaš hranice svojich možností. Vieš si ho predstaviť, ale niekde vo svojom vnútri sa pýtaš: “Je toto skutočne možné dosiahnuť? Je to realizovateľné? Môžem mať toľko peňazí? Zaslúžim si toľko peňazí?”  

Život ti dá iba toľko, kolko dokážeš uniesť. A to sa vzťahuje na veľkosť tvojho sna, ale aj tvoje finančné zdroje a možnosti.   Do džbánu naberieš iba toľko vody, ako veľký je džbán. Voda navyše sa vyleje. Ak si myslíš a podvedome veríš v to, že niečo je nemožné, tak je to nemožné. Ty a tvoja myseľ určujú hranice tvojim možnostiam. To, čo si myslíš, že je uskutočniteľné, to je veľkosť tvojho džbánu na vodu a aj tvoja limitácia. Tvoj sen môže byť veľký ako oceán, ale ak prídeš iba s malým džbánom, dostaneš iba toľko vody, koľko tvoj džbán odnesie.

Môj džbán na vodu boli moje presvedčenia o peniazoch:

  • peniaze ničia charakter,
  • ak chcem robiť dobré veci, nemôžem mať peniaze,
  • peniaze nie sú dôležité,

ktoré mi bránili v tom, aby som mala viac peňazí, aby som si vážila svoju prácu, aby som verila vo svoje schopnosti. Tieto presvedčenia dlhé roky limitovali moje príjmy, hojnosť a sebahodnotu.

A zmení sa to iba vtedy, keď spoznáš svoje finančné obmedzenia t.j. negatívne presvedčenia a keď ich príjmeš ako súčasť svojej minulosti. A potom sa rozhodneš, že viac nechceš, aby riadili tvoj život a vytvoríš si priaznivý vzťah k peniazom.

Aké sú tvoje negatívne presvedčenia o peniazoch? 

Čo sú slová, ktoré počuješ v mysli, keď vidíš peniaze, keď ich prijímaš, keď ich míňaš a keď vidíš iných, že ich majú viac? Čo ti napadne? 

Inšpiruj sa našim zoznam a vyplň nasledovný krátky prieskum: https://docs.google.com/forms/d/1YjZjkdyAenrT7_SuXTCg72xG2cWgGacvaxAI3PE-PMc/viewform?usp=send_form

Čo majú tvoje sny spoločné s peniazmi 

Ak chceš mať naplnený život a cítiť hodnotu, potrebuješ mať sny a realizovať ich. Peniaze ti sny nekúpia. Avšak peniaze nikdy neboli vytvorené na to, aby boli snom, ale aby vyjadrili hodnotu. Hodnota je energia, ktorú vytváraš, dávaš a prijímaš. Peniaze sú nositeľmi tejto hodnoty. Peniaze sú energia. Nikomu nepatrí a nikto ju nemôže limitovať, to ma naučil môj mentor. Peniaze ti pomôžu zrealizovať tvoj sen, vyjadria hodnotu, ktorú vytvoríš a ďalej túto hodnotu a energiu môžeš použiť na vytvorenie niečoho dobrého alebo pomoc pre druhých.

Uvedomila som si, že môj vzťah k peniazom vyjadruje môj postoj k tejto energii a hodnote môjho sna. Ak odmietam peniaze alebo ich považujem za nepodstatné, odmietam životnú energiu, ktorej sú nositeľom a ktorá mi môže pomôcť zrealizovať moje sny. Vlastne odmietam samu seba. 

Môj mentor mi ďalej povedal:Peniaze treba rešpektovať, ale nie im slúžiť.

Mnohí z nás prevzali určité názory, presvedčenia o peniazoch od svojej rodiny a okolia a nechali sme ich, aby riadili naše finančné možnosti a stavali nám obmedzenia.   Keď som pred 5 rokmi začala tvoriť a realizovať RealWoman, tvrdo som narazila na svoje presvedčenia o peniazoch. A následkom toho boli rôzne obdobia, ktorými som musela prejsť. Boli časy, kedy som nevedela z čoho budem ďalší mesiac žiť. Vďaka tomu som sa však naučila vytvoriť v sebe kľud a dôverovať životu a môjmu snu, aj napriek veľkej neistote z neznáma a tisíce kilometrov ďaleko od rodiny. Zažila som mesiace, v ktoré som musela žiť veľmi skromne, aby som prežila a to ma naučilo, že ak chcem, dokážem byť šťastná aj s málom a peniaze neurčujú kvalitu môjho života. Musela som rozvážne rozhodovať, na čo peniaze, ktoré mám a moje úspory miniem, a tak som sa začala pozerať na peniaze, ako na investíciu, ktorá mi do života následne prinesie hodnotu. Naučilo ma to stanoviť si priority v živote.

Nemohla som viac peniaze ignorovať, život ma s nimi konfrontoval, lebo chce, aby som napĺňala svoj sen. A ja som sa musela rozhodnúť, čo urobím. Pochopila som, že peniaze sú dôležitým nástrojom pre realizáciu mojich snov a chcem k nim mať dobrý vzťah.

Aký je tvoj sen? Po čom v živote skutočne túžiš a čo tu chceš sa sebou zanechať?

Aké sú tvoje najväčšie negatívne obmedzenia, ktoré ti bránia naplniť tvoje sny alebo prekonať svoje výzvy? Možno ani nevieš, že ťa podvedome ovplyvňujú a bránia ti naplno načrieť do tvojich možností a prekročiť tieň toho, čo si tvoja rodina myslela, že je možné.

Zisti, aké sú najčastejšie negatívne obmedzenia žien v našej komunite a identifikuj tie svoje, ktoré si doma a od rodičov najčastejšie počula. Tvoje odpovede sú pre teba sebareflexiou, zaznač si ich na papier a zodpovedaj si nasledovné otázky:

  1. Aké negatívne presvedčenia o peniazoch si ty počula vo svojej rodine alebo okolí, keď si vyrastala?
  2. Ako si ich sama sebe vysvetlila a pochopila?
  3. Keď sa pozrieš spätne na svoj život, čo ti tieto presvedčenia umožnili a v čom ti bránili? 
  4. Aké situácie si zažila, ktoré ti boli príležitosťou na oslobodenie sa od tvojich finančných obmedzení?

A nám tým pomôžeš zistiť, s čím my ženy najviac bojujeme a aké obmedzenia s peniazmi sú pre nás najčastejšie. Dovoľ nám v RealWoman, aby sme ti mohli pomôcť, ale na to potrebujeme vedieť, čo je náš najväčší blok.

A podeľ sa s nami o to, čo si ty počula najčastejšie doma a aké výzvy v živote s peniazmi máš.

Katarína Zacharová

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x