Najdôležitejšie poznanie, ktoré musí žena vedieť

Najdôležitejšie poznanie, ktoré musí žena vedieť

Máte niekedy pocit, že nie ste dosť? Že nie ste dosť dobrá, pekná, šikovná, zábavná, výrečná, odvážna, dokonalá …  Pochybujete niekedy o sebe, o tom, čo dokážete, čo urobíte alebo či to zvládnete? Stane sa vám, že sa porovnávate s inými alebo podceňujete svoju prácu, konanie či rozhodnutia?

Každá z nás si tým v určitom odtieni a hĺbke prejde. Bohužiaľ, nie každá z nás to vie prekonať, a tak s tým neustále žije.

Je to, akoby ste si na seba obliekli ťažké kovové brnenie. Každá nedôvera v seba, podceňovanie a odmietanie seba, pocit nedostatočnosti sú záťažou, ktorú na seba ukladáte a nesiete nielen na svojich ramenách, ale aj vo svojom vnútri. Nedovolí vám vzlietnuť, odvážiť sa, tešiť sa, uveriť si a žiť naplno s ľahkosťou a radosťou.

Prečo vôbec riešiť tento pocit nedostatku v sebe?

Pokým budete cítiť, že nie ste dosť, že na to nemáte a si to nezaslúžite, bude sa prehlbovať prázdno a nespokojnosť vo vás a nebudete schopné použiť svoju najväčšiu silu a talenty, využívať svoj najvyšší potenciál a múdrosť, a tak naplniť vaše najvyššie sny a poslanie.

Niekto múdry raz povedal: „Náš najväčší strach nespočíva v tom, že sme neschopní. Náš najväčší strach spočíva v tom, že naša sila je väčšia ako všetko, čo sme doteraz poznali. Je to svetlo, nie temnota, ktorá nás tak desí.”

Nedostatočnosť je ilúzia, ktorá podvedome riadi váš život, drží vás v komforte, v priemere, v malosti.  A tak utrpenie a nespokojnosť rastú. Je to, akoby ste boli v hmle, nevidíte, čo dokážete, nedovolíte si to, neumožníte si to, lebo neviete, kto skutočne ste a čoho ste schopné. 

A preto to najdôležitejšie poznanie, ktoré žena musí v živote vedieť, je… KTO SOM A UROBIŤ ROZHODNUTIE, KÝM SA STANEM.

Veriť v seba, znamená vedieť, kto som, poznať svoju hodnotu. Ak to neviete, budete sa podceňovať a iní vás budú podceňovať tiež.

Vedieť, kto som, znamená na jednej strane poznať svoju silu, schopnosti, talenty, potenciál a sny, a na druhej strane ich žiť, používať a realizovať.

Všetky vieme, že iba vedieť nestačí. Mnohé z nás toho toľko vieme, máme načítané múdre knihy, máme informácie o tom, čo je správne, ako to urobiť, ale aj napriek tomu ich veľakrát nevieme dať do súvislostí, nie vždy sa nám ich darí uskutočniť a reálne žiť.

Skutočne žiť totižto znamená STAŤ sa a BYŤ tým, nie to iba urobiť.

Ako nadobudnete poznanie, ktoré potrebujete mať, aby ste poznali svoju hodnotu? Ako dať do praxe to, čo viete?

1. Spoznávať seba a život

Pýtať sám seba tie správne otázky, aby ste mohli dostať správne odpovede, následne urobiť správne rozhodnutia a činy. Otázky ako: „Kto som? Kým chcem byť? Ako môžem naplno vyjadriť svoje talenty, schopnosti a potenciál? Ako funguje život?”

Byť pozorovateľom. Mnohí ľudia žijú svoje životy, akoby mali šatkou zaviazané oči. Vidia si iba pod nos, nepozerajú sa okolo seba, žijú vo svojich hlavách a mysliach. Topia sa vo svojich strachoch, pochybnostiach a životných drámach. A pritom im život preteká pomedzi prsty, lebo ten sa deje tu a teraz, a iba ak viete pozorovať seba, svoje emócie, iných ľudí s odstupom, viete sa vymaniť zo svojich hláv.

2. Rovnováha medzi poznaním a konaním

V rovnováhe prijímať informácie a používať ich, lebo jedno bez druhého vedie k extrému. Buď sa neviete pohnúť z miesta, lebo ste preťažení množstvom informácií, alebo sa slepo a hlucho ženiete dopredu a stratíte sa sami sebe. Vody sa treba napiť, keď ste smädní, tak ako jej nedostatok, aj jej nadbytok škodí.

Rovnováha je vedieť, kedy a na čo je ten správny čas. Najlepšie je ihneď aplikovať to, čo sa naučíte, neodkladať to na neskôr, lebo sa z toho stáva záťaž. Nemyslite si, že keď niečo viete, že vec je tým ukončená. Až keď sa tým stanete, proces je uzatvorený. Záťažou je aj učiť sa to, čo neviete aplikovať alebo to nepotrebujete. A ak budete iba zúrivo a slepo konať bez poznania, veľmi rýchlo stratíte smerovanie, zmysel a veľakrát aj ľudskosť.

3. Prevziať za seba zodpovednosť

Zdrojom akejkoľvek pozitívnej zmeny je zobrať si naspäť silu, ktorú ste odovzdali preč. A to tak, že prevezmete zodpovednosť za seba, za to, čo sa vám deje, ako sa k vám ľudia správajú, čo život prináša. Prestanete sa sťažovať, viniť iných, podozrievať, vyhovárať sa, ale poviete si: „Ja som jediná, ktorá môže niečo v mojom živote zmeniť a uskutočniť.”

Prevziať zodpovednosť za seba a svoj život, znamená zobrať naspäť svoju silu. Znamená robiť svoje rozhodnutia a zobrať za ne zodpovednosť. Znamená to dovoliť si zistiť, kto ste a aká ste silná. 100% zodpovednosť znamená 100% slobodu. Nie ste slobodná, ak nechápete, že zmena okolo vás za začína vo vás.

4. Odvaha

Byť odvážna znamená, veriť v seba, prekročiť komfortnú zónu a prekonať strach z neznáma a neistoty. Odvaha je láska a viera v seba, v iných a vo svoj sen. Odvaha je dovoliť si zažiť seba, ako nikdy predtým, konať v súzvuku s tým, v čo veríte.

Odvaha vychádza z viery a má dva zdroje. Jedným je viera v seba a v svoju hodnotu. A druhým je viera v niečo vyššie, väčšie, ako sme my. Jedno aj druhé nás vždy prevedie cez tie najťažšie chvíle, prekážky a skúsenosti.

5. Dôverovať

Mať odvahu a vykročiť vpred, znamená, veriť v seba a v to niečo vyššie okolo nás. My ženy máme jeden veľký dar, náš vnútorný hlas a intuíciu, ktorá nás vedie životom, pomáha nám ukazovať smerovanie a robiť dobré rozhodnutia. Neistota a nedôvera v seba samu rastie vtedy, keď prestávame veriť svojej intuícii a nasledovať ju.

Viac veriť si budete, keď si dovolíte spoznať a použiť svoje talenty, schopnosti a silu. Jedine, keď ich použijete, ich aktivujete.

6. Používať to, čo je vo mne

Mnohé z nás si myslíme alebo bojujeme s tým, aké by sme mali byť, aké nás chce mať spoločnosť, čo od nás očakávajú rodičia, deti alebo partner. Zabúdame na to, že my určujeme a najlepšie vieme, kto sme a kým sa môžeme stať. A to sa nedá uskutočniť, ak budeme používať minimum svojho potenciálu. Potrebujeme vedieť, aký veľký je náš ženský potenciál a čo dokážeme. 

Dovoľte sebe samej slobodne sa vyjadriť. Čo by ste robili? Čo vás baví? Čo vám robí radosť? Pre čo máte nadšenie? V čo veríte? Čo vás nabíja energiou? A robte to, aj keď len na chvíľku počas dňa, ale robte to, buďte samy sebou a vyjadrite sa slobodne. 

7. Vytrvať

A v tom všetkom, to, čo sa nám zdá najťažšie, je vytrvať, nevzdať sa. Niekedy už nevládzeme. Nevieme, ako prekonať prekážky. Inokedy nemáme podporu z okolia alebo na ceste zneistieme.

Spolu sme silnejšie. Keď sa ženy s podobným zámerom spoja a prepoja, dokážu oveľa viac, ako individuálne. Ich zámer uskutočniť pozitívnu zmenu sa znásobí. Jedna v druhej sa totižto vidíme, spoznáme sa v našich príbehoch a pochopíme, že v tom nie sme samy a že jedna druhú vieme povzbudiť.

A mať pri sebe oddaného kouča, trénera a podporovateľa, ktorý vám poskytne smerovanie, podporu a nástroje, je váš pevný pilier, o ktorý sa môžete oprieť. Tréner však prácu za vás neurobí, vašou cestou si musíte prejsť vy, aby ste sa stali ženou, ktorou túžite byť.

Najväčšiu silu, talenty a schopnosti prebudíme vtedy, keď ich reálne musíme použiť, a to v tých najťažších momentoch.

Chcete ísť do toho? Pozývam vás do môjho 6-týždenného transformačného programu Be Real – Ži naplno, ktorý začíname 24.9.2016.

Teším sa na vás!

Ak máte akékoľvek otázky k videám, tak mi ich prosím nechajte v komente pod článkom. Ďakujem!

Katarína Zacharová

.

.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x