8 spôsobov, ako v sebe prebudiť silu detskej energie

8 spôsobov, ako v sebe prebudiť silu detskej energie

Všetci sme raz boli deťmi. Ako je možné, že tieto bytosti s menším fyzickým vzrastom, vzdelaním, inteligenciou a poznaním sveta, majú väčšiu kapacitu energie, lásky, radosti a múdrosti o živote, ako my dospelí?

Deti sú fascinujúce. Majú neskutočný silný zdroj vnútornej energie, len tak ich neunavíte. Majú svoj názor, len tak ich nepresvedčíte, ak nesúhlasia. Vedia sa naplno tešiť a radovať z maličkostí. Deti vedia presne, čo chcú a potrebujú, vedia, čo sa im páči a čo sa im nepáči.

Avšak detstvo netrvá večne a potom príde ten moment, kedy sa začneme meniť na dospievajúcich a dospelých. A ten moment je, keď začneme robiť, myslieť, hovoriť a cítiť to, čo by sme mali, čo sa od nás očakáva, čo sa patrí. Stratíme kontakt s tým detským v nás a tak strácame kontakt s tým vyšším v nás. Strácame schopnosť vidieť neviditeľné a tkp. vidieť ‘mimo box’ a prinášať niečo jedinečné, netradičné a pozoruhodné. Vaša autenticita má priamy súvis so schopnosťou prebudiť v sebe detskú energiu. Ako povedal Dr. Seuss, “Dospelí sú proste iba zostarnuté deti.”

Ako mať v živote viac energie, lásky, radosti, tvorivosti, nápadov a menej stresu, bolesti?

680Pripravila som pre vás 8 spôsobov, ako v sebe môžete znovu a kedykoľvek prebudiť silu detskej energie. Čím viac budete praktizovať, tým viac táto energia bude prítomná a bude rásť. Zoberte to do svojho každodenného života a začnite v sebe prebúdzať svoje vnútorné dieťa.

1. Nájdite niečo pekné a dobré vo všetkom

Ak chcete mať viac dobra vo vašom živote, začnite ho najskôr hľadať a vidieť okolo seba. Je jednoduché všetko skritizovať, hnevať sa, dávať vinu iným a len byť negatívny. To dokáže každý, je to totižto najľahší prístup k životu, ale dáva najhoršie výsledky. Vidieť v iných dobro, hľadať to pekné v situáciach a ľuďoch, aj keď by všetko nasvedčovalo opaku, znamená byť odvážna a formovať svoj život. To čo dokážete vidieť okolo seba, vstupuje do vášho života. Dobre si rozmyslite, čomu budete dávať pozornosť. Deti nájdu vždy niečo pekné a dobré vo všetkom. Deti vidia možnosti, žijú v svetle, nie v tme.

“Deti budú pravdepodobne žiť to, čo si o nich myslíte.” –  Lady Bird Johnson, bývala prvá dáma USA

2. Naplno prežite svoje emócie

Prestaňte potláčať a ukladať vo svojom tele všetky svoje emócie. Dovoľte si vyjadriť slobodne a naplno svoje emócie, aby vami mohli voľne prejsť a vy ste sa odľahčili. Nerobte zo seba odpadový kôš všetkých emócií, ktoré ste zažili. Inak sa stanete smetiskom, lebo nevynášate svoje “smeti”. A ostatní to okolo vás zacítia, ako tie nevynesené odpadky.

“Pozrite sa na deti. Samozrejme, že sa hádajú, ale vo všeobecnosti neuchovávajú choré pocity toľko alebo tak dlho, ako to robia dospelí. Výhodou väčšiny dospelých nad deťmi je to, že majú vzdelanie, ale na čo im je vzdelanie, ak nasadia veľký úsmev, pod ktorým hlboko vo vnútri skrývajú negatívne pocity? Deti takým spôsobom obvykle nekonajú. Ak sa na niekoho hnevajú, tak to vyjadria a tým sa to končí. Deti sa aj napriek tomu s tou osoboubudú hrať  nasledujúci deň.” – Dalajláma XIV

3. Buďte v prítomnom okamžiku a spontánni

Deti nežijú vo svojej hlave, v minulosti alebo v budúcnosti, vedia byť tu a teraz naplno si užívať prítomnosť. Neriešia nič vopred, neanalyzujú, ale iba sú a robia to, čo práve treba. Nezaoberajú sa tým, čo si kto o nich myslí, či sú dosť dobré, dosť pekné alebo vyhovujú normám. Deti jednoducho sú, fungujú tu a teraz. Sú spontánne a robia to, čo v tom momente dáva zmysel. Keď sa naučíte žiť v prítomnom okamžiku, začnete konečne naplno žiť svoj život.

“Aj keď sa snažíme učiť naše deti všetko o živote, naše deti naučia nás, o čom všetkom je život naokolo.” – Angela Schwindt

4. Robte to, čo vás baví a napĺňa

635846763661110443-854836425_shutterstock_263028320Kedy ste naposledy robili to, čo vás naplno baví a robí vám to čistú radosť? Deti robia to, čo ich baví. A aj keď sa náš život dospievaním mení a nemôžeme už celé dni behať iba po vonku a naháňať motýle, môžeme si to dovoliť v menšom množstve, ale pravidelne. Radosť je jazykom duše a vždy vás správne navedie. Naplnenie nepríde bez radosti. Robte každý deň niečo pre čistú radosť a prebudí sa vo vás energia, potenciál, ktorý veľmi dlho spal.

“To, čo robím, smie odo mňa prúdiť ako rieka, bez nátlaku a potláčania, tak ako to robia deti.” – Rainer Maria Rilke

 

5. Buďte znovu zvedaví a používajte svoju predstavivosť

Keď prestaneme byť zvedaví, prestaneme sa učiť a začíname stagnovať. Predstavivosť je to najvzácnejšie, čo máme, pomáha nám to prekročiť tieň našej mysle a vidieť to viac, čo sa nachádza všade okolo nás v priestore. Zvedavosť nám nedovolí zastať, keď si ostatní myslia, že niečo nie je možné alebo sa to nedá. Začnite sa na svet znovu pozerať zvedavými detskými očami,  nesúďte,  neodsudzujte, neškatuľkujte, ale budujte v sebe vieru, že existuje ešte niečo viac, objavujte to, hrajte sa s tým a pochopte, že ste večný študent vo svete nekonečnej existencie poznania.  Váš svet sa stane väčším, keď znovu otvoríte dvere zvedavosti a predstavivosti.

“Deti vidieť čarovné veci, pretože ich hľadajú.” – Christopher Moore, spisovateľ

6. Nechajte ísť, čo bolí a čo vás hnevá

Nedržte v sebe zlobu, nepokoj, nenávisť, hnev alebo pocit nespravodlivosti. Vydýchnite to zo seba, odpustite a vyčistite svoje bytie od týchto nánosov. Nechajte to sebou iba prejsť. Neriešte, čo si kto pomyslí, ak sa vyjadrím, či ma budú mať radi. Každý má vlastný svet, vlastný názor a videnia ostatných. Nie je možné uspokojiť všetkých bez toho, aby ste potlačili seba. Je prirodzené, že ľudia budú nesúhlasiť, lebo ste im vždy zrkadlom, je to ich projekcia, nie vaša. Nechajte ich, nech sa s tým vysporiadajú oni, neberte na seba zodpovednosť, ktorá vám nepatrí a dusí vás. Dieťa nezhromažduje, ale prejavuje a vypúšťa von vtedy, keď sa emócie objavia.

“Buďte sami sebou a hovorte čo si myslíte, pretože komu to vadí, nie je dôležitý a kto je dôležitý, tomu to vadiť nebude.” – Dr. Seuss

7. Vyjadrite sa kreatívne a používajte pri tom svoje telo

seniors-jumpingByť dieťaťom znamená byť tvorivý a hravý. Deti vo veľkej miere používajú svoje fyzické telo, lebo to ich priamo dostáva do prítomnosti. Posledné desaťročia sme začali neskutočne veľa pracovať mentálne, úplne sme zabudli na telo. Vráťte sa ku svojim koníčkom z detstva, stavajte lego, puzzle, hrajte hry, tancujte, spievajte, kreslite, hrajte na gitaru, hrajte sa v piesku, maľujte. Používajte ruky a nohy na vyjadrenie kreativity a prebudíte v sebe silnú dávku detskej energie. 

“Deti musia byť učené, ako myslieť, nie čo si majú myslieť.” ― Margaret Mead

 

8. Veľa objímajte a prejavujte svoju lásku

Nie len deti, my všetci potrebujeme objatie, dotyk a pohľadenie. Dávajte ich, tak ako ich prijímajte s láskou. Láskavý dotyk lieči. Doprajte ho tým, ktorých ľubíte, ale aj tým, ktorých nepoznáte, ale potrebujú to, aby prežili. A sú to väčšinou tí, ktorí na to vôbec nevyzerajú.

“Objatia vedia urobiť veľa dobra, hlavne pre deti” — Diana, Princess of Wales

Riešite to, aby ste sa v budúcnosti mali dobre? A čo teraz? Riešite to, kým budete, čo dosiahnete? A kým ste už teraz? Kto ste? Zaoberáte sa tým, čo ešte nemáte? A kedy oceníte to, čo už máte? Nevieme vybudovať želanú budúcnosť bez toho, aby sme teraz vedeli, uvedomili si a oslávili sme to, kto už sme. Nevieme vybudovať väčšiu budúcnosť bez toho, aby sme vstúpili do prítomnosti a prestali sme budúcnosť okliesňovať výpočtami z našej minulosti alebo limitujúcej reality. Životu treba dovoliť, aby nás naplnil tu a teraz a ukázal nám v prítomnosti, ktorý je ten správny ďalší krok bez akýchkoľvek limitácií.

“Obávame sa o to, kým sa dieťa zajtra stane, ale zabúdame na to, že už je niekým dnes.” — Stacia Tauscher, dancer and artist

Želám vám krásny deň detí, našich ratolestí, ale aj deň detí, ktoré sú stále skryté v nás a dúfajú, že si ich všimnime a dáme im priestor sa vyjadriť. 

Katarína Zacharová

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x