5 rád Dalajlámu, ako praktizovať pokoj v mysli a súcit (1. časť)

5 rád Dalajlámu, ako praktizovať pokoj v mysli a súcit (1. časť)

Dalajlama je jeden z mojích obľúbených duchovných učiteľov a lídrov. Vždy si na neho spomeniem, keď na mojich prednáškach alebo v programoch hovorí o tom, ako prekonať vlastné zlyhania a pochybenia. Ako sa neuzavrieť, ani neobrniť, ale otvoriť sa učeniu zo životných situácií a stať sa silnejším a autentickejším. Pomohol mi to prekonať.

Na jednej z jeho prednáškok povedal, že každý dobrý človek má hriechy, resp. robí chyby. Podstatné je to, aby sme si chybu uvedomili a urobili ihneď všetko potrebné na jej nápravu. Či je to slovné ospravedlnenie, konkrétny čin alebo vysvetlenie. Pochopila som, že robiť chyby je ľudské. Chyby a zlyhania sú cestou učenia sa a zlepšovania. Avšak robiť tie isté chyby je nerozumné. Pochopila som, že múdry človek si chybu prizná, ale nepodceňuje sa a o niečo múdrejší urobí nový odvážny krok vpred.

Konečne som mohla Jeho svätosť, Dalajlmu osobne zažiť na prednáške Nádej a šťastie v neistých časoch v nedeľu 16.10.2016 v Bratislave. A odniesla som si niekoľko poznaní, informácií a podnetov, ktoré pre vás môžu byť inšpiráciou, ak ste tam neboli. Ak ste tam neboli, aspoň si ich pripomeniete. Plus som k tomu pridala niekoľko osobných tipov, ktoré vám môžu pomôcť praktizovať.

Záznam z tejto prednášky si môžete pozrieť tu:

Jeho sila

Prítomnosť Dalajlámu vytvára obrovskú silu. Nesie so sebou, akoby pomyselný priestor, do ktorého sa posadíte a má to na vás vplyv. Po prednáške som si uvedomila, že jeho sila dokázala ľudí dostať do prítomného okamihu a vykolajiť ich z rutinného rozmýšľania o sebe a o každodennom živote. Váš myšlienkový tok sa zastavil na čas strávený s ním. Akoby ste zabudli, čo sa dialo pre prednáškou a nerobili ste si starosti s tým, čo sa bude diať vo vašom živote po nej. Svojou silou priniesol energiu mieru, pokoj mysle a humor.

1. Súcit by mal prekračovať hranice našej rodiny

Dalajláma považuje súcit a ľudskosť na základ všetkého, aj mieru. “Súcit a láska k ľuďom nám blízkym je samozrejmosť, ale náš súcit by mal ísť ďalej, na vyššiu úroveň, až za hranice priateľstva, k neznámym ľuďom, ba aj k nepriateľom.” povedal Dalajláma.

Keď som žila 6 rokov v Malajzii, našla som si veľa priateľov z rôznych kultúr sveta, s rôznym vierovyznaním a farbou pleti. Ešte pred týždňom som v jeden deň na skype hovorila s kamarátkou z Argentíny a s iránskou kamarátkou žijúcou v Austrálii.

Počas života v zahraničí som pochopila, že všetci sme v podstate aj tak rovnakí, aj keď sa na pohľad líšime. Máme svoje sny, strachy, aj bolesti. Jediné, čím sa odlišujeme je to, kde sme sa na tejto planéte narodili a aká bola naša štartovacia pozícia do života. Všetci sme ľudské bytosti, rovnako fungujeme, máme nohy, aj ruky, dýchame kyslík, máme sny, túžime po láske, prijatí a naplnení.

Naučila som sa, že sa netreba báť inej farby pleti, náboženstva, zázemia, lebo vždy nájdeme niečo spoločné. Netreba sa báť neznámeho, ale skôr sa to snažiť spoznať a pochopiť to, lebo to obohatí váš život. Čo treba rozlišovať, sú ľudia, ktorí v sebe pestujú zlo a šíria ho. A tí sú všetkých farieb pleti aj náboženstiev, nájdete ich všade a vždy to tak bolo.

Je potrebné, aby sa dobrí ľudia spájali, poukazovali na dobro, zastali sa dobra a odmietli zlo. Musíme žiť a šíriť dobro, aj napriek tomu, že zlo skúša svoje taktitky. Nesmieme povoliť, nesmieme sa rozdeliť, lebo budeme stáť jeden proti druhému a to je náš koniec. Život bude o ničom, lebo budeme jeden bez druhého.

2. Myseľ je väčšia ako mozog

Veľmi sa mi páčilo, že Dalajláma hovoril o tom, že myseľ je väčšia ako len fyzické telo. Veda dokázala, že myseľ nie je iba v oblasti mozgu. Myseľ je totižto všade vo vašom tele a aj okolo vášho tela, v tkz. mentálnom tele alebo aure. Aj to je dôvod, prečo niekedy dokážeme zachytiť myšlienky iných ľudí, keď sme v ich blízkosti. To je dôvod, prečo vaše negatívne myšlienky majú vplyv na vaše telo.

Dalajláma zdôrazňoval aj pokoj mysle. Veľakrát si myslíme, že náš život sa odohráva v našich hlavách. Nie je to tak. Mnohí ľudia si ani nevšimnú, koľko času trávia nevedome vo svojej hlave. Koľko času žijú svoje vykonštruované emocionálne drámy. A na ich základe budujú svoje vzťahy a riešia problémy. Neuvedomujú si, že mnohé myšlienky nie sú vlastne ich, sú odpozorované v detstve, od priateľov, zo školy a pritom riadia ich život. Nie ste vaše myšlienky, ani emócie. Myšlienky a emócie sú len výsledkom toho, ako vyhodnocujete svoj život, interakcie a situácie. Vy ste osoba, ktorou sa rozhodnete byť. Vy tvoríte seba, ste väčší ako myšlienky a emócie. Ste väčší, ako drámy, ego a problémy.

3. Analytické premýšľanie a meditácia

Dalajláma povedal, že na budovanie svojho súcitu nám môže pomôcť analytické premýšľanie a meditácia. Keďže o tom nepovedal viac, začala som hľadať odpovede. Podľa toho, čo som si naštudovala a mojich vlastných 8 ročných skúseností s meditáciou, som pochopila analitickú meditáciu nasledovne.

Analytická meditácia je pozorovanie svojich myšlienok a rozpoznávanie ich podstaty, kde je ich pôvod, odkiaľ sa v nás vzali a prečo ich máme. A to všetko v meditačnom stave, kedy ste v kľude, vo vysokej energii a máte nadhľad. Tento nadhľad vám umožňuje byť lepším pozorovateľom a nenechať sa slepo strhnúť emóciami, ktorým nerozumiete a následne k nepremysleným činom alebo záverom.

Analytická meditácia umožňuje pozorovať a následne nájsť pôvod myšlienok napr. žiarlivosti alebo hnevu. Prestanete sa sústrediť na problém, ale hľadáte príčinu sami v sebe, vo svojich myšlienkových pochodoch. Keď sa na chvíľu zastavíte a zanalyzujete v meditácii svoj hnev, tak prídete na pôvod myšlienky hnevu. Dosť pravdepodobne prídete na to, že môže vychádzať z nejakej vnútornej neistoty, neprijatia alebo strachu z neznámeho. Keď nájdete v sebe príčinu, uvedomíte si, že sa už na toho človeka nehneváte. Iba vám zrkadlil váš vlastný program a limitáciu. Ak to však nezanalyzujete, nedáte si odstup, tak vás tieto myšlienky a emócie prevalcujú a môžu viesť k negatívným a neželaným činom a nenávisti.

Moje praktické kroky, ako postupovať pri analytickej meditácii:
  1. Najskôr zvýšte svoju energiu a dostaňte sa do nahľadu. Urobte si svoju meditáciu alebo meditáciu Svetelné prúdy. Prípadne použite svoj spôsob, ako sa vnútorne utíšiť.
  2. Staňte sa pozorovateľom svojich myšlienok a emócií, akoby sa to dialo mimo vás. Pohodlne sa posaďte a zavrite oči, neposudzujte, neodsudzujte, iba sledujte, čo a prečo sa vo vás deje.
  3. Pomenujte svoju emóciu, ak ju neviete ihneď identifikovať. Čo cítim? Akú mám emóciu?
  4. Hľadajte myšlienku, ktorá je príčinou a zdrojom tejto emócie. Na čo, ste mysleli, kým vás premohla emćoie? Čo ste si mysleli a potom sa spustila emócia?
  5. Zistite pôvod tejto myšlienky. Keď už viete, aká myšlienka spustila vašu emóciu, pýtajte sa sami seba:”Prečo mám túto myšlienku? Prečo vôbec myslím túto myšlienku? Je to absolútna pravda?
  6. Pokračujte ďalej a choďte hlbšie ku zdroju myšlienky: “Odkiaľ pochádza táto myšlienka? Odkedy ju mám? Kto mi to povedal? Kedy som ju prvýkrát počul? Prečo ju stále myslím?”
  7. Vyhodnoďte relevantnosť a aktuálnosť myšlienky pre váš život: “Je táto myšlienka skutočne moja? Verím, že to tak je? Chcem, aby bola súčasťou môjho života? Pomáha mi táto myšlienka žiť lepší život a tvoriť krajšie vzťahy? Chcem túto myšlienku nechať ísť a nahradiť ju novou?
  8. Odpustite sebe a iným. Nechajte ísť bolesť, nepokoj, sklamenie, ktoré sa objavili po zistení zdroja myšlienky. Ak chcete zmenu, nechajte ísť všetky ťaživé emócie a aj tú starú myšlienku. Odpustite sebe a iným.
  9. Starú myšlienku nahraďte novou, ktorú si vedome vyberiete podľa toho, aký život chcete žiť a aká vy chcete byť.

Naučte sa meditovať a ochraňovať svoju energiu. V rámci našej RealWoman online knižnice nájdete aj zdarma meditácie: www.realwoman.sk/rw-startovaci-balik/

4. Ako sa zbaviť deštruktívnych emócií

Dalajláma povedal: “Vlastnou inteligenciou, vlastným premýšľaním sa zbavíte emócií, ktoré na vás pôsobia deštruktívne.”

Emócie sú následkom myšlienok. Emócie spúšťajú do pohybu energiu myšlienok. A preto nás emócie naspäť vrátia k radám z predchádzajúceho bodu o analytickom premýšľaní a analytickej meditácii.

Ak napríklad pocítite strach, že sa v práci niečo nepodarí a zlyháte. Strach vás paralyzuje, oslabí a sústreďujete svoju pozornosť na neželaný výsledok. Pocítite kŕč, rýchlejšie dýchate, srdce vám bije, trasú sa vám ruky. A keď sa necháte zmanipulovať touto deštruktívnou energiou, tak možno ani do práce nepôjdete, možno ochoriete, možno to úplne pokazíte, lebo ste vystresovaní zo strachu, ako sa to nepodarí.

Skúste sa viac pozorovať. Nie je zvláštne, že vaše telo má všetky symptómy, akoby vás fyzicky niekto chcel napadnúť, ale pritom sa vôbec nič také nedeje? Len vám mysľou prebehli určité myšlienky, ktoré nekoordinujete a nevyberáte si ich vedome. Pozorujte odkiaľ prišli vaše myšlienky, prečo sú tam. Keď máte z niečo strach, čo nie je v tom danom momente ešte vo vašej realite, a nič a nikto vás fyzicky alebo psychicky neohrozuje, to čoho sa bojíte, sa vlastne ešte ani neudialo. Vízia o strachu je iba jedna z mnohých možností, ako sa vaša realita môže odvíjať.

5. Ako sa obrániť a odpustiť ľuďom, ktorí vám ubližujú

Toto bola jedna z otázok, ktorá zaznela z publika a Dalajláma na ňu odpovedal nasledovne: “To, že sme tolerantní a vieme odpúšťať neznamená, že pripustíme škodlivé aktivity zamerané proti nám. Naše odpustenie je dôležité preto, aby sme sa vyhli hnevu v nás a aby sa ďalej nerozvíjal. Musíme prísne rozlišovať medzi škodlivým krokom a osobou, ktorá tento škodlivý krok vykonala. Voči tejto osobe si naďalej musíme uchovať lásku a súcit. A čo sa týka samotného škodlivého kroku, mali by sme zabrániť tejto činnosti. Samozrejme musíme mať, ale na pamäti aj úctu, dobro toho človeka a neškodiť mu. Ak kritizujem, tak kritizujem konštruktívne a s úctou bez toho, aby sme nášmu oponentovi ublížili.”

Bol tento článok a zhrnutie pre vás nápomocné?

Pripravujem ešte 2. časť, lebo na prednáške Dalajlámu zaznelo veľa inšpirujúcich a hlbokých myšlienok.

Vopred ďakujem za vaše odpovede a teším sa na vaše komenty!

Katarína Zacharová

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x