Život ako odvážne dobrodružstvo

Život ako odvážne dobrodružstvo

“Kto som? Prečo som tu? Čo tu mám robiť? Ako funguje život?” Boli moje najdôležitejšie otázky, ktoré som sa často sama seba v živote pýtala. Dlho som mala pocit, že neviem nájsť na ne odpovede.

Pochádzam z Banskej Štiavnice, gymnázium som vyštudovala v Prievidzi a vysokú školu so zameraním na obchod a marketing v Bratislave. Vtedy som ešte nemala pre svoj život väčší cieľ, nevedela som, čo mám robiť a tak som robila to, čo ku mne prišlo a čo sa mi páčilo. Mala som šťastie na príležitosti, našla som skvelú prácu a mohla byť kreatívna. Pracovala som v oblastiach personalistiky, organizácie eventov, marketingu a Public Relations. Vždy som mala v sebe tendenciu niečo tvoriť, vymýšľať, inovovať a zobrať na túto cestu aj ďalších ľudí.

Dôležitý moment v mojom živote nastal asi rok po dokončení vysokej školy. Všetko vyzeralo super, mala som fajn prácu, byt, prateľov, perspektívu. Môj život pre iných ľudí z vonka vyzeral výborne, ale ja som vo vnútri cítila veľké prázdno. Sama seba som sa pýtala: “Je toto všetko, čo môžem od života dostať? Na toto som čakala?”

Každej dôležitej zmene a posunu vpred, predchádza vnútorné rozhodnutie.

Ja som ho vtedy urobila. Rozhodla som sa, že nechcem žiť život, ktorý je pre mňa iba OK, že chcem žiť život, ktorý je skvelý, radostný, zmysluplný. Rozhodla som sa, že si idem splniť svoj dlhodobý sen, žiť v zahraničí. Našla som si prácu v Kuala Lumpur, v Malajzii, pre skvelú nadčasovú firmu MindValley, ktorá pôsobila v oblasti osobného rozvoja a motivácie. Vtedy som o osobnom rozvoji nič nevedela, išla som do úplneho neznáma, medzinárodného prostredia a veľa vecí som sa musela učiť.

Môj sen ma doviedol tam, kde som začala nachádzať odpovede na svoje najdôležitejšie otázky a začala som zisťovať kto som, čo chcem a čo mám v tomto živote vytvoriť. Pochopila som, že moje sny nie sú cieľom, ale pojítkom na mojej ceste, vždy ma posunú správny smerom.

V tejto firme som pracovala na pozícii biznis manažera pre vybraných autorov osobného rozvoja jeden a pol roka a potom som odišla. Nebolo ľahké odísť z tak skvelého a inšpirujúceho prostredia, kde som mohla osobne stretnúť alebo pracovať s ľuďmi ako je Laura Silva, prezidentka organizácie Silvova metóda, Robin Sharma, autor knihy Mních, ktorý predal svoje ferari, John Asharaf z filmu Tajomstvo alebo svetovoznámy tréner, Tony Robbins a ďalší inšpirujúci a úspešní ľudia.

Znovu odísť z bezpečia do neistoty.

Prácou pre firmu MindValley v Kuala Lumpur som na jednej strane nadobudla vzácne skúsenosti a vykročila som na veľmi intenzívnu cestu sebapoznania. Dospela som však k bodu, kedy som bola veľmi vyčerpaná, nešťastná a smutná a už som samu seba nemohla viac ignorovať.

Bolo si treba nastaviť svoje zrkadlo.

Pôsobila som v spávnej oblasti, ale nie na správnom mieste. Položila som si základné otázky: “Čo ťa robí šťastnou? Čo by si robila, aj keby ťa neplatili? Čo ti dáva zmysel?” 

Prišla som na to, že chcem tvoriť a realizovať svoje vlastné vízie. Cítila som nesmierne nadšenie a zmysel podporovať a rozvíjať ženy, lebo som cez svoju vlastnú skúsenosť a prebudenie pochopila, ako je naša ženská energia, hodnoty, schopnosti a vplyv na okolie dôležité pre vytvorenie pozitívnej zmeny vo svete. Chcela som pomáhať ľuďom, hlavne ženám, v pozitívnej zmene. Robila som to vlastne odjakživa, len som si to neuvedomila.

A tak v roku 2009, počas môjho cestovanie v krajine Laos, vznikla prvá myšlienka a vízia RealWoman, ktorej poslaním je transformovať svet prostredníctvom ženského potenciálu a podporovať ženy v tom, aby boli samy sebou, spokojné, vyrovnané, odvážne, take REAL. Prvýkrát v živote som pocítila také silné nadšenie, inšpiráciu, že som mala pocit, akoby som ožila.

Nevedela som, ako to urobím, len som vedela, že nemám inú možnosť, len to urobiť.

Môj vnútorný pocit bol tak silný, že som mu nemohla nenačúvať. Chcelo to veľa odvahy, veľa sebarozvoja, sebaprijatia, vytrvalosti, viery v seba a v myšlienku. A stále to tak je. Stojí mi to za to, lebo vytváram pre seba tvorivý a slobodný piestor, v ktorom môžem žiť a tvoriť to, čo mi dáva zmysel, čo ma napĺňa a umožňuje mi to používať môj najvyšší potenciál.

Mojím prvým krokom realizácie RealWoman bolo blogovanie a napísanie mojej knihy Ako dostať od života, čo chceme, ktorú som sama vydala v slovenčine a v čestine ako knihu a aj audioknihu. Potom som sa začala vracať viac na Slovensko a organizovať workshopy a celodenné konferencie pod názvom RealWoman Fórum a RealWoman inšpirujúci deň. Počas rokov 2013 a 2014 som zrealizovala viacero vlastných workshopov, seminárov alebo aj v spolupráci so zahraničnými, či domácimi osobnosťami, ako je napríklad Marie Diamond, učiteľka zo svetového bestselleru Tajomstvo alebo britský mentor, investor a obchodník, Sukhi Wahiwala. V roku 2013 som bola ako prvá Slovenka prizvaná do asociácie transformačných lídrov v Európe, ATL Europe a doteraz som jej členkou. Od roku 2014 vediem na Slovensku RealWoman klub, ktorý prepája a vzdeláva ženy hľadajúce zlepšenie, rast, inšpiráciu, nové príležitosti a silnú ženskú komunitu.

Začala som prácu, v ktorej používam to najlepšie vo mne a robí mi to radosť.

Niekoľko rokov som hľadala svoju vlastnú cestu a správne miesto. Rozvíjala a spoznávala som svoje talenty a schopnosti. Budovala som vlastnú sebahodnotu a sebadôveru, aby som mohla zo seba dať to najlepšie von. A výsledkom bolo to, že som v roku 2015 vytvorila svoj vlastný 6-týždenný transformačný program pre ženy Be Real – Ži naplno, aby im pomohol prebudiť ich najvyšší potenciál, prekročiť svoje limitácie a žiť svoj život naplno a slobodne. V súčastnosti existujú už 3 úrovne programu. Začala som viac koučovať a zistila som, že mám dar ľuďom pomôcť v ich progrese a vytvorení pozitívnej zmeny. V tom roku som vydala ďalšiu knihu Dobrý pocit s Katarínou Zacharovou, ktorej zámerom je priniesť viac radosti, spokojnosti a dobrého pocitu do každodneného života ľudí, tak, že to dokážu oni sami.

RealWoman-KatarinaZacharova-MojaPsychologiaVždy som chcela, aby môj život bol mojím posolstvom, ako hovorí aj Mahatma Gandhi.

Ľudí naokolo inšpirujeme a ukazujeme smerovanie tým, ako v skutočnosti žijeme svoj život, nie tým, čo povieme alebo odporučíme. Chcem vytvoriť a za sebou zanechať niečo prospešné pre ľudí a viem, že viem prispieť k vytvoreniu lepšieho sveta. Verím, že my ženy sme v tomto procese iniciátorokami zmeny a v spolupráci s mužmi ju vieme vytvoriť. Zmena, ktorú chceme vidieť okolo nás, sa vždy musí najskôr začať v nás. A o tom je podľa mňa lídership a osobný rozvoj.

Od začiatku bolo mojou víziou vytvoriť globálnu organizáciu. Teraz pracujem na príprave mojich kníh, programov a webovej stránky v anglickom jazyku, aby som ich mohla zobrať do sveta. Ako hovorí americká spisovateľka, Helen Keller: “Život je buď odvážné dobrodružstvo, alebo nič.”

Katarína Zacharová

Poznámka: tento text bol napísaný pre časopis Moja Psychológia, letné číslo 2016, v ktorom bol uverejnený v skrátenej verzii.

______________________________________

Katarína Zacharová je autorka, trénerka, rečníčka a koučka. V roku 2009 založila organizáciu RealWoman (klub, workshopy, akademiu). V roku 2010 napísala svoju prvú knihu Ako dostať od života, čo chceme. Od 2013 je členkou asociácie transformačných lídrov v Európe, ATL Europe. V roku 2015 vytvorila 6-týždenný transformačný program pre ženy, Be Real – Ži naplno a vydala ďalšiu knihu Dobrý pocit s Katarínou Zacharovou.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x