8 tipov, ako prekonať depresívne myšlienky a zlepšiť si náladu

8 tipov, ako prekonať depresívne myšlienky a zlepšiť si náladu

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus ne

Posledné dni pohľad z okna na Slovensku nie je veľmi radostný.  Chýba nám viac slnka. Tak ako príroda má svoje počasie, slnečné aj upršané dni, tak aj my máme v sebe svoje vlastné vnútorné počasie. Vieme byť šťastní, vtedy svietime ako slniečko. Na druhej strane máme obdobia, kedy nám klesne energia a premôžu nás depresívne myšlienky, nič nás nebaví, nič nedáva zmysel. Je to ako upršaný zamračený deň.

Avšak je jeden základný rozdiel medzi počasím v prírode a v nás. Počasie v prírode nevieme ihneď ovplyvniť, ale počasie v našom vnútri vieme vedome meniť a vedome zvyšovať svoju životnú energiu.

Ako sa rýchlo pozbierať, keď ti klesne životná energia a začnú ťa premáhať depresívne myšlienky a pocity?

Pripravila som pre teba 8 tipov, ktoré ti pomôžu ihneď alebo v krátkom čase zvýšiť tvoju životnú energiu, zlepšia ti náladu a pocit zo seba samej.

Takže, keď si uvedomíš, že ťa premáha strach, depresívne myšlienky, neistota, zlosť, negativita alebo bezmocnosť …

1. Hlboký nádych a výdych

…. na chvíľu sa zastav a pozoruj sa, čo sa s tebou deje. Akoby už nie si tá, čo to prežíva, ale tá čo samu seba sleduje. Zavri na chvíľu oči a začni zhboka dýchať. Ak si v práci, tak odíď do mítingovej miestnosti alebo na toaletu. Ak si doma s deťmi, choď do kúpelne. Ak si v aute, tak zastaň pri krajnici. Nájdi mieste, kde budeš na niekoľko minút sama. Preruš tú reťaz ťaživých myšlienok a pocitom tým, že sa začneš pozorovať a zlhboka dýchať. Pomaly naber hlboký dych do bruška, do bránice a hrude, naplň každý priestor vo svojom tele vzduchom, potom ho na 3 sekundy zadrž a pomaly ho vydychuj zo svojho tela, najpomaljšie ako vieš. A pri dýchaní pamätaj, že s každým nádýchom do tvojho tela prichádza životná energia a s výdychom odchádza napätie, depresia, strach. Opakuj to dovtedy, dokým nepocítiš uvoľnenie.

2. Odpútaj pozornosť

…. nájdi čokoľvek okolo seba, čo ťa rozosmeje, čo je krásne na pohľad, čo ti dodá pocit pokoja. To môže byť slniečko, krásna príroda, dieťa, pekné scenéria, krásny obraz, zábavné video. Ak nemáš nič také okolo seba, zavri oči a vráť sa najkrajšie miesto, aké si v živote videla a predstav si, že si tam. Rýchlo upriam svoju pozornosť na niečo, čo ťa akoby vyruší z depresie a strachu, a keď nájdeš to niečo pekné alebo zábavné, venuj tomu pozornosť. Pozoruj, aké je to krásne, milé, zábavné, dovoľ tomu pocitu, aby tebou intenzívne prešiel a usadil sa v tebe. Ponor sa do toho pekného pocitu z toho, na čo sa pozeráš a čomu venuješ pozornosť.

3. Fyzický pohyb

…. urob čokoľvek, čo ťa dostane z ilúzijnej reality tvojich myšlienok, ktorá sa tu a teraz vlastne vôbec nedeje a začni fyzicky robiť čokoľvek, čo ťa zamestná a pričom tvoja myseľ stíchne. Bláznivý tanec pri hlasnej hudbe je výborný spôsob, ako byť tu a teraz v súčasnom momente. Choď si hneď zabehať. Začni hlasno spievať svoju obľúbenú pesníčku. Choď pokosiť trávu. Urob fyzicky niečo, čo ťa rozptýli a musíš sa sústrediť na svoje telo.

4. Odpusti si, nesúď sa

…. nehnevaj sa na seba, že máš dnes zlý deň alebo sa necítiš dobre. Neviň sa a neodsudzuj sa za to, že si neudržala svoju energiu tak vysoko, ako bola včera. Život je ako husenková dráha, raz ideme hore, raz dole, ale je to jazda :). Niekedy máme aj zlý deň a to každý z nás a vždy to tak bude. Podstatné je, ako rýchlo sa vieme dostať z tohto zlého momentu a zlého dňa. A rýchlejšie ti to pôjde, keď si odpustíš to, že si sa tam ocitla, aj napriek tomu, že sa tak snažila myslieť pozitívne, byť dobre naladená. Tieto situácie sú tréningom v reálnom živote. Ak chceme posilniť našu schopnosť byť pozitívna, musí zásadne prísť aj opak toho, aby nám tá situácia umožnila použiť to, čo už vieme a čo je v nás. Odpustenie samej seba a prijatie toho, že sa to stalo, je kľúč k tomu dostať sa naspäť hore. 

5. Usmej sa

…. starý dobrý úsmev je vždy účinný a dostupný nástroj na to, ako prekonať daždivé dni. Usmej sa nad tým, keď sa nedarí, keď veci nejdú tak, ako si želáš. Úsmev ťa uvoľní. Usmej sa na ľudí, ktorí robia hlúposti, nie sú milí a nerieš ich, iba sa usmievaj. Usmej sa na seba samú a zasmej sa v sebe na tom, aký je dnes deň blbec. Zavri oči a usmej sa na život, lebo rozumieš, že táto situácia je iba skúška a ty ju zvládneš. Usmievaj sa, lebo úsmev v tvojom tele a mysli vyrába pozitívnu energiu. A je účinnejší na vrásky na tvári, ako všetky krémy sveta :).

6. Buď vďačná

…. buď vďačná za to, čo v živote máš, kde si a kto si. Život je taký, ako ho vidíš. Môžeš pohár vidieť ako poloprázdny alebo ako poloplný. Skús ho vidieť, ako poloplný, skús byť vďačná za to, čo práve dnes, tu a teraz máš, kto si a čo si zatiaľ dokázala. Viac do tvojho života príde iba vtedy, ak dokážeš oceniť a prijať to, čo už do neho prišlo. Príjmy a maj rada to, KTO si, KDE si a čo MÁŠ, alebo zatiaľ aj nemáš. Všetko je tak, ako má byť.

7. Medituj

…. medituj, napoj sa na to, kto skutočne si, na svoju dušu a odpoj sa od každodenného stresu, aby si sa na situáciu mohla pozrieť s nadhľadom a z novej perspektívy. Meditácia ti umožní vidieť veci inak, lebo ťa odpúta od momentálneho stresu, strachu, sklamania a pripomenie ti, kto si a pomôže ti v tebe vytvoriť ľahší, príjemnejší pocit. Stiahni si meditáciu Svetelné prúdy tu, s ktorou môžeš začať.

8. Vyspi sa z toho

…. a niekedy sa zo zlého dňa jednoducho treba iba vyspať. Niekedy týmto dňom iba musíme prejsť, vydržať to a povedať si, že zajtra je nový deň. Zajtra je nové ráno a ja mám novú šancu urobiť veci inak, myslieť inak, napraviť to, čo treba, ospravedlniť sa tomu komu treba, odpustiť si chyby a začať úplne odznovu. Každý deň dáva život príležitosť začať znovu. Zaspávaj s touto myšlienkou, dobre sa vyspi a ráno vstaň odhodlaná mať krásny slnečný deň.

Máš nejaké vlastné tipy, ktoré ti pomáhajú?

Pomohol ti už nejaký z týchto tipov?

Napíš nám prosím svoju skúsenosť do komentu pod článkom.

Krásny slnečný deň :),

Katarína Zacharová

 

c ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x