5 pozitívnych zmien, ktoré vám do života prinesie joga

5 pozitívnych zmien, ktoré vám do života prinesie joga

Joga je fantastický systém, dokonalý pre naše fyzické telo, myseľ a bytie. Doslova ma zachránila v jednom z najnáročnejších období v mojom živote, dodala mi vnútorný pokoj, silu a koncentráciu na seba samú. Odvtedy som sa jej nevzdala, je súčasťou môjho života.

S čím sa práve teraz pasujete vy?

  • Prechádzate náročným životným obdobím a hľadáte vnútorný pokoj, chvíľu relaxu a zdroj pozitívnej energie?
  • Máte zdravotné problémy, bolí vás chrbát alebo akákoľvek iná časť vášho tela?
  • Nedarí sa vám meditovať, neviete na chvíľu vypnúť svoju myseľ a sústrediť sa?
  • Ste roztržitá, neviete sa skoncentrovať a hľadáte rovnováhu?

Ak ste si aspoň na jednu otázku odpovedali áno, tak potom pokračujte v čítaní, lebo joga môže byť vaším riešením a krokom von zo začarovaného kruhu.

Jogu som začala cvičiť pred 4 rokmi v Malajzii, v Kuala Lumpur, kde som chodila na hodiny  tradičnej hatha jogy k indickému učiteľovi Mr. Veedovi. Dovtedy som necítila, že by som chcela cvičiť jogu, zdalo sa mi to príliš pomalé a málo dynamické. Avšak nastali životné okolnosti, ktoré ma donútili vo vypätej a citovo náročnej situácii hľadať uvoľnenie, relax a vnútorný pokoj, a tak nadišiel v mojom živote správny čas pre jogu.Joga nie je určená iba na daždivé dni, je viac ako len fyzické cvičenie, je to spôsob života.

Predstavím vám 5 pozitívnych zmien, ktoré mi do života prinieslo cvičenie jogy. A ak sa rozhodnete zaradiť do svojho života jogu, tak aj vám môže byť na úžitok.

1. Schopnosť sústrediť sa a zbaviť sa rušivých myšlienok 

Ak sa neviete koncentrovať, vaše myšlienky vám nedajú vydýchnuť a riadia váš život, je čas nájsť cestu, ako úplne vypnúť a oslobodiť sa. Joga ma naučila, ako sa perfektne sústrediť a koncentrovať na jednu vec. Keď robíte pozície v joge, potrebujete sa sústrediť iba na svoje telo a na dych, aby ste ich zvládli, všetky ostatné myšlienky sa postupne vytratia a vy spoznáte svoje vnútorné ticho. Dokážete sa sústrediť na to, čo si vyberiete a pre čo sa rozhodnete, či už vo vašej práci, alebo doma. Dá vám to slobodu, zvýši sa vaša efektivita a nadobudnete vnútorný pokoj.

2. Flexibilita a kondícia pre vaše telo 

Joga je fyzické cvičenie, ktoré pozostáva z rôznych pozícií, asán a dychových cvičení. Pravidelným cvičením jogy posúvate hranice svojej flexibility a kondície. Naťahujete všetky svaly na vašom tele, silnie vám chrbtica a posilňujete oslabené partie. Pracujete iba s váhou svojho tela a silou dychu. Cvičíte toľko, koľko vám dovolí a povie vaše telo. Nesúťažíte so susedom, ale pracujete sama so sebou a spoznávate možnosti a silu svojho tela. Joga vám pomôže nadobudnúť stratenú vitalitu, kondíciu a flexibilitu, o ktorej  ste si možno doteraz mysleli, že je pre vás nemožná. Joga vo vás prebudí vašu životnú energiu, lebo prebudí schopnosť vášho tela využívať celý jeho potenciál.

3. Kvalitný fyzický pohyb a duševný relax

Joga pracuje s celým vaším telom, nielen s určitými partiami alebo svalmi. Po prvých hodinách cvičenia objavíte svaly, o ktorých ste ani nevedeli. Pocítite svoje telo, pomocou vlastnej skúsenosti pochopíte, ako funguje ako celok a objavíte jeho krásu a potenciál. V joge dychom posúvate svoje možnosti, spoznávate silu svojho tela a pochopíte, ako môžete používať dych v krízových alebo hektických situáciách, aby ste sa upokojili alebo zároveň aj liečili. Po hodine jogy pocítite hlboký pokoj, zrelaxujete sa tak na mentálnej, ako aj fyzickej úrovni, a predsa si precvičíte celé telo. V joge nejde o rýchlosť, ale o koncentráciu, vytrvalosť a o prácu s telom pomocou vášho dychu.

4. Rovnováha medzi telom, mysľou a dušou 

Tak ako cvičenia jogy posilňujú, prebúdzajú a liečia vaše fyzické telo, trénujú aj vašu myseľ. Zvyšovaním vašej koncentrácie a pocitu vnútorného pokoja sa učíte pracovať s vašimi myšlienkami a začínate mať kontrolu nad tým, na čo chcete a potrebujete myslieť. Telo je chrám našej duše, preto sa oň potrebujete dobre starať. A ak chceme počuť našu dušu, náš vnútorný hlas alebo intuíciu, potrebujeme najskôr utíšiť naše myšlienky a nájsť vnútorné ticho. Joga je skvelý spôsob, ako sa naučiť meditovať, alebo ju môžete robiť pred vašou pravidelnou meditáciou, pôjde vám ľahšie.

5. Fyzické a emocionálne uzdravenie

Ak pravidelne cvičíte jogu, prinesie vám dlhodobé fyzické a emocionálne uzdravenie. Vaše telo nadobudne vitalitu, energiu a uzdravuje sa aj zvnútra. Práca s vaším dychom je v procese tohto liečenia kľúčová. Taktiež nadobudnete vnútorný pokoj, uvoľníte toxické emócie a zrelaxujete sa, čo má nesmierne pozitívny dosah na naše napäté emócie a poskytuje nám to priestor na liečenie a posun vpred. Utíšite sa, budete skoncentrované a jasnejšie budete vidieť svoje možnosti a ďalšie kroky, ktoré potrebujete urobiť.

BONUS: pravidelnosť 

Ak chceme mať z niečo dobré výsledky a pocítiť benefity, potrebujeme to trénovať, a predovšetkým pravidelne. V pravidelnosti a vytrvalosti je sila a platí to aj v prípade cvičenia jogy, prvé výsledky môžete vidieť už po prvých týždňoch cvičenia, avšak krásny a harmonický pocit sa dostaví už po prvých hodinách.

V RealWoman sme v spolupráci s Katkou Ježovicovou otvorili naše vlastné pravidelné RealWoman hodiny jogy, a to každý utorok a štvrtok ráno od 7:00 do 8:30 hod. v centre Bratislavy. Prečo ranné hodiny? Ako ráno začnete svoj deň a nastavíte svoje telo, tak vás bude sprevádzať počas celého vášho dňa. Joga je perfektný štart do nového dňa, nastaví vaše telo, naladí vašu myseľ, napojíte sa na svoju dušu a hneď ráno máte za sebou fyzické cvičenie. Skvelý pocit, s ktorým vstúpite do vášho dňa 🙂

Ak sa k nám chcete pridať na RealWoman jogu s Katkou Ježovicovou a získať všetky benefity, ktoré joga ponúka, potrebné informácie nájdete v našej skupine na Facebooku, stačí požiadať o pridanie do tejto súkromnej skupiny tu: https://www.facebook.com/groups/261246224046617/ a môžete začať s nami cvičiť. V našej skupine máme ešte niekoľko voľných miest, tak neváhajte :). Vstupy sú riešené formou permanentky.

Tešíme sa na vás! Nech je váš život zdravý a v rovnováhe!

Katarína Zacharová

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komenty
0
Would love your thoughts, please comment.x