
22 júl 5 krokov, ako zmeniť smer, keď kráčaš po nesprávnej ceste
Poviem ti celkom vtipný príbeh :). V stredu som cestovala vlakom do Prahy z Bratislavy. Prišla som na vlakovú stanicu asi tak 10 minút pred odchodom vlaku. Dobehla som, kúpila si lístok a vydýchla som si, že som to stihla. Odchody na moje, či už ďaleké alebo blízke cesty sú vždy trošku hektické, s balením na poslednú chvíľu :).
Prešla som k prvému nástupišťu, ktoré bolo to moje, lebo som to vyčítala z hlavnej tabule s prižmúrenými očami (nevidím do diaľky, moji známi by vedeli rozprávať, čo to znamená :))). Ako som vstúpila na nástupište, prichádzal medzinárodný rýchlik a povedala som si, super, aký timing. Nastúpila som, usadila sa, našla jedno voľné miesto, lebo miestenku som nekupovala. Poprosila som džentlmena oproti, aby mi vyložil kufrík a spokojne som si sadla. A potom sa vlak pohol.
A tam sa začína poučná a zábavná časť môjho príbehu.
Vlak sa pohol skôr, ako bol plánovaný odchod, čo by nevadilo, ale pohol sa opačným smerom. Chvíľu som dúfala a verila, že sa iba mýlim a v duchu som si hovorila: „Prosím nie, to nie, nech nesedím v nesprávnom vlaku!” Avšak sedela som. Namiesto do Prahy, som sa viezla do Budapešti.
Predtým, než prejdem k 5 krokom, ktoré ti chcem vďaka tomuto zážitku odovzdať, ti položím dve otázky, ktoré si, prosím, zodpovedz. Neskôr pochopíš prečo. Venuj im chvíľu, predstav si tú situáciu a vcíť sa do toho a úprimne si odpovedz a napíš odpoveď na tieto otázky:
- Ako sa cítiš, keď zistíš, že si nastúpila na nesprávny vlak?
- Čo sa v tebe odohráva, čo sama sebe hovoríš? Čo ako prvé urobíš, keď zistíš, že v nesprávnom vlaku?
Áno, sedela som v nesprávnom vlaku. Potvrdila som si to ešte so spolucestujúcimi, ktorí boli všetci zahraniční, až na jedného. Jeden Austrálčan mi tvrdil, že aj tento vlak vraj ide do Prahy :).
V momente, keď som si to potvrdila, ma chytila panika. Mala som večer v Prahe veľmi dôležité stretnutie a potrebovala som ho stihnúť. Inštinktívne som začala ťahať zhora svoj kufor, zhrabla som kabelku a chcela som vystúpiť. Vyšla som z kupé na chodbu a uvedomila som si, že vlak nie je autobus a nemôžem len tak vystúpiť. Spomenula som si na film Slnko, seno a jahody, ako tam vystupovali za jazdy, predstavila som si seba a vtedy som sa zasmiala a prvýkrát mi to pripadalo všetko naozaj veľmi vtipné :))). Upokojila som sa a skoncentrovala. Zavolala som na informácie železničnej spoločnosti, vysvetlila som situáciu, spýtala sa, ktorá je najbližšia stanica, kde môžem vystúpiť, aký ďalší spoj mi ide do Prahy. A tak som si sadla naspäť a začala sa v duchu veľmi smiať. Už spomínaný Austrálčan sa spýtal, ako som to vyriešila a dodal, že on by plakal, keby sa ocitol v takej situácii. A ja som sa len usmiala a povedala, že už s tým nemám čo urobiť, som v tomto vlaku, nemôžem to zmeniť a na budúce si dám väčší pozor. Zavolala som kamarátom v Prahe, aby vedeli, že nastala zmena plánu. To som ešte nevedela, že keď vystúpim v Nových zámkoch, tak zistím, že vlak do Prahy ma 70 minútové meškanie. Aj to som zvládla, do Prahy som dorazila o 3 hodiny neskôr, tak akurát včas, oddýchnutá a tešila som sa, ako som to všetko stihla.
Tento deň mohol byť jeden z najhorších, v strese a hromžení, ale nebol, bol usmiaty, vytrhol ma z mojej reality a bežnej rutiny a naučil ma nasledovné:
1. Nejde o to, čo sa stalo, ale čo s tým urobíš a ako sa rozhodneš reagovať.
V živote nevieme ovplyvniť všetko, čo sa nám stane. Mnohé z toho, čo sa deje, je reakcia okolia na našu vibráciu, ktorá je výsledkom nášho vnútorného nastavenia. V konečnom dôsledku podstatné nie je to, čo sa už deje, ale ako na to zareagujeme, čo s tým urobíme a čo si z toho odnesieme do budúcna.
Ak nastúpiš na nesprávny vlak, vyberieš sa zlým smerom, ocitneš sa v zlom vzťahu, pokazí sa niečo v biznise alebo v práci. Keď zistíš, že nekráčaš v živote, vo vzťahoch, v zdraví alebo v biznise dobrým smerom, tak sa jednoducho otoč, naprav, čo treba a vyber sa správnym smerom.
Niekedy sa to nedá hneď, ako v prípade môjho vlaku :), ale ihneď treba hľadať riešenia a meniť svoje smerovanie, počkať na ten správny moment, na tú správnu zastávku, aby si prestúpila na ten správny vlak.
2. Každá z nás v živote aspoň raz nastúpi do nesprávneho vlaku.
Každej z nás sa v živote stane, že nastúpi na „nesprávny vlak“, že kráča nesprávnym smerom. Patrí to k životu. Niekedy sa musíme stratiť, zísť z cesty, aby sme sami seba viac našli. Musíme zistiť, kým nechceme, kde nechceme alebo s kým nechceme byť, aby sme vedeli, čo naozaj chceme.
Každý z nás urobí chybu, je to ľudské. Nikto nie je dokonalý. Chyby, omyly, prešľapy a „nesprávne vlaky“ sú iba nástrojom života, ako osobne narásť, ako sa posunúť dopredu za svojimi cieľmi a snami. Niekedy to nie je možné bez toho bolestivého, lebo to nás väčšinou najviac naučí a preberie do života.
Dalajláma raz povedal niečo, čo mi dalo pocit, že vždy máme druhú šancu a možnosť posunúť sa vpred: „Ak si urobil chybu, naprav ju, čo najskôr.” Nevyhýbaj sa úprimnému ospravedlneniu, je to oslobodzujúce, pre obidve strany.
3. Každodenné situácie sú rovnako dôležité ako zlomové momenty v živote.
To ako zareagujeme v bežných každodenných situáciách nám napovie viac o tom, ako by sme reagovali v kľúčových – zlomových momentoch v živote. Každodenné situácie sú príležitosťou na to, ako sa pripraviť na tie väčšie. Ako si vybudovať pozitívny prístup, ako zvládať stres a neočakávané situácie, ako sa vyrovnať so strachom, ako hľadať kreatívne riešenia.
Každý deň, každý moment máš príležitosť zlepšiť to, ako sa cítiš a ako žiješ. Nečakaj iba na veľký zlomový moment, lebo možno, keď príde, budeš zaskočená, lebo si netrénovala na tých malých, každodenných. Malé kroky a progres vedie k veľkým krokom a úspechu.
Ako reagujeme v bežných každodenných situáciách, nám indikuje, ako budeme reagovať v zlomových situáciách v živote. A to, ako zareagujeme v zlomových situáciách, môžeme praktizovať v každodenných situáciách, ktoré nám život neustále ponúka.
Odpoveď, ktorú si si dala na otázku na začiatku článku ti indikuje to, ako by si reagovala v tých zlomových momentoch. A taktiež ti ponúka príležitosť to zmeniť, ak si to želáš. A preto ti ponúkam 5 krokov, ako zvládnuť situácie, v ktorých ideme nesprávnym smerom, s nesprávnymi ľuďmi, v nesprávnej energii či nálade :
1. POZORUJ.
- Skôr, ako zareaguješ, pozoruj situáciu a seba.
- Opýtaj sa, prečo si tam, kde si. Obzri sa späť! Ako si k tomu prispela?
- Pozri sa na situáciu cez uhol pohľadu tej druhej strany, čo vidíš?
2. ROZHODNI SA.
- Spomeň si na svoje hodnoty. Ako sa chceš cítiť, čo je pre teba naozaj dôležité, kam smeruješ?
- Vyber si, ako budeš reagovať.
3. PRÍJMY NÁSLEDKY.
- Príjmy následky za svoje rozhodnutie a všetko, čo príde.
- Uvoľni sa, usmej sa a skoncentruj sa.
4. ZMEŇ SMER.
- Začni konať, aby si zmenil smer a hľadaj nové riešenia.
5. POUČ SA Z TOHO.
- Čo ti táto situácia priniesla dobrého? Čo ťa učí o sebe a o živote?
- Ako z nej môžeš vyťažiť maximum?
Ty určuješ smer svojho osud a kvalitu života. Najväčšia transformácia a zmena sa udeje v tvojom každodennom živote a to, ako zvládaš bežné situácie života, tam sa trénuješ, tam vieš, za čím stojíš a či ideš správnym smerom.
Veľa šťastia pri cestovaní životom 🙂
Katarína Zacharová